baner216x100Третього вересня 2013 року у львівському Музеї історії релігії відкрили виставку «Вершина розвитку цивілізації гетів». Банерна виставка презентувала епоху розквіту однієї з найвизначніших цивілізацій Східної Європи, яка припадає на кінець І тис. до н. е. 

Виставка продемонструвала результати багаторічних досліджень пам’яток гетської цивілізації західної частини Лугодорського плато, зокрема унікальну пам'ятку фракійської архітектури - царську гробницю поблизу с. Свещарі, що датується першою чвертю ІІІ ст. до н.е., і яка є об'єктом Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. 

Виставка банерів у Львові є спільним проектом Історичного музею міста Ісперіх (Болгарія), Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України та Музею історії релігії, який має на меті популяризувати болгарську історію, культуру та археологічну спадщину країни. 

«Ця виставка є першою великою акцією в рамках співпраці «Рятівної археологічної служби» та Історичного музею міста Ісперіх. Ми хочемо популяризувати нашу культурну спадщину у Болгарії і їхню у нас. Зрештою українці дуже часто їдуть до Болгарії на відпочинок і переконаний, їм цікаво дізнатись досі невідомі але дуже цікаві сторінки історії цієї країни», - сказав під час відкриття директор «Рятівної археологічної служби» Олег Осаульчук.

Виставка тривала до кінця вересня 2013 року.

DSC 1059  2013 09 08 bolharska vystavka  DSC 1048  DSC 1054  DSC 2985  DSC 3003

Довідка

Місто Ісперіх знаходиться в північно-східній частині Болгарії, за 85 км на схід від м. Русе та за 145 км на північний захід м. Варна. У 1975 р. в Ісперіху була відкрита перша постійнодіюча музейна експозиція. У 1978 р. вона стала філією Окружного історичного музею в м. Разград, а з 1984 р. філія отримала статус самостійного музею. У цей же час Ісперіх стає центром комплексних наукових досліджень за програмою «Гетика».

Нині Історичний музей міста Ісперіх – один з найбільших археологічних музеїв просто неба у Європі, до якого належать: етнографічний будинок, Історико-археологічний заповідник "Сборяново", вітряний млин в с. Белінці та художня галерея. Фонди музею нараховують понад 30 000 експонатів.

Один з найцікавіших об'єктів є Історико-археологічний заповідник "Сборяново". Це 140 археологічних об'єктів різних історичних періодів, найважливішими серед яких є Свештарська царська гробниця, усипальниця Демір Баба (Демір баба теке), гетська столиця Хеліс, Святилище Камен-Рід та ранньохристиянське селище Бювен-Касаба.

Найбільш значиме відкриття в районі м. Ісперіх – Свештарська гробниця, виявлена в 1982 р. Це унікальна пам’ятка фракійської архітектури, що датується першою чвертю ІІІ ст. до н.е. З 1985 року цей об'єкт входить до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.