bernardynyЕкспедиція НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України провела розкопки та нагляд за земляними роботами під час капітального ремонту території між вул. Винниченка та оборонним муром ансамблю Бернардинів.

Мурований монастир збудовано у 1600-1630-х рр. на місці давнішого дерев’яного. Оскільки він був розміщений за межами міських укріплень, його оточили мурованими стінами з бійницями. На сьогодні збереглася лише східна частина муру з брамою в Глинянській вежі, зовні яких і проводились роботи. 

Попри те, що ділянка значно постраждала від земляних робіт, проведених тут у ХХ ст. та велику кількість сучасних комунікації, які ускладнюють дослідження, вдалось отримати досить цікаві результати. Зокрема, встановлено що між оборонним ровом та муром існувала т. з. берма шириною 4 м. Сам рів мав трапецієподібну в перерізі форму, і був відносно невеликих розмірів (в порівнянні з ровами міських укріплень). Його ширина по верхніх краях становила близько 6 м, по дну - 1,5 м, а глибина 1,4 м відносно рівня денної поверхні ХVІІ ст. По зовнішньому краю рову з напільної сторони додатково були зроблені дерев’яні конструкції, від яких збереглися вертикально вбиті палі, зафіксовані в декількох місцях. 

Найраніший рухомий археологічний матеріал, що представлений фрагментами керамічного посуду, відноситься до ХІV-ХV ст. та свідчить, що освоєння цієї території розпочалось вже після розбудови міста на основі магдебурзького права.