dffe75f9adБліц-екскурсія новою виставкою Національного художнього музею України "Археологія автострад" з кураторкою виставки Наталкою Войцещук


Нова виставка у Національному художньому музеї — «Археологія автострад. Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова» — результат 10-річної праці польських археологів. Археологічні розкопки велися по лінії, де зараз біжить автомобільна траса А4, що починається від кордону з Україною, біля Львова, а закінчується поблизу німецького Дрездена.

Хоч експозиція вміщується в одній залі НХМУ, тут легко затриматися надовго. В одній з вітрин сяють скляні прикраси — кольє та намистинки. Серед останніх, до речі, є справжній скарб — намистина з зображеннями чотирьох облич, яку привезли на замовлення заможного купця на територію сучасної Польщі з далекої єгипетської Александрії на початку нашої ери. Таких коштовних намистин в Україні та Польщі всього декілька — одна з них зберігається, наприклад, у Дудині. На перший погляд, обличчя виглядають намальованими тонким пензлем та вохрою по гладкому камінчику, але кураторка пояснює, що майстри використовували лише скло, кольорові пігменти та складні гутні техніки. Поруч із нею поблискують намистинки незвичних форм із напівпрозорого кольорового скла. Наталка Войцещук посміхається, що на такі скарби можна було виміняти табун худоби, і додає, що дорогоцінне каміння, наприклад рубіни, які привезли на польські землі готи, не користувалося великим попитом.

0309580ca2

Під час розкопок археологи знайшли залишки керамічних браслетів, прикрашених візерунками насиченого блакитного кольору. Кобальт, з якого добували синій пігмент для фарби, — рідкісний матеріал, тому вироби, прикрашені хоча б невеликими вкрапленнями цього відтінку, хотіли мати усі заможні люди. В іншому кутку зали — "магічні талісмани" з обсидіану, так званого вулканічного каменю, який тисячі років тому люди наділяли надзвичайною силою. Вважалося, що цей камінчик-оберіг приносить удачу і здоров'я, тому його майже ніколи не використовували як знаряддя праці. Поруч із обсидіаном — залізні та бронзові спиці-застібки і фібули доби бронзи, які нарівні з жінками носили чоловіки та діти.

Наталка розповідає, що чоловіки, особливо германці та кельти, які, до речі, привезли на територію Польщі технологію карбування перших монет зі срібла та золота, любили прикрашати зброю і воєнну амуніцію декоративними елементами. Наприклад, закрученими по колу фібулами, схожими на солярні символи.

003db512a41d

Поруч із прикрасами та зброєю античного й римського періодів на виставці експонується справжня сенсація — глиняна жіноча фігурка, яку археологи датують 5500 роком до н. е. Це найдавніше відоме жіноче зображення на території Польщі. На реконструкції ми бачимо смуги, проведені вохрою на спині, найімовірніше, вони демонструють скелет. Кураторка посміхається, вказуючи на ці лінії та оглядаючись на прикраси: "У всі часи люди хотіли виглядати красиво. І що дивовижно, поляки знали, що десь на північному узбережжі Чорного моря виробляють прикраси з бурштину, а німці привозили скляні коштовності з Єгипту, тобто існувало умовне інформаційне поле, як у нас сьогодні".



L'Officiel